Konwersja i import danych EGiB otrzymanych w formacie SWDE

Home Topic  Previous Topic   Print this Topic

W przypadku pozyskania danych EGiB jedynie w formacie SWDE, w celu załadowania ich do aplikacji EMUiA konieczne jest wykonanie konwersji do formatu SHP.

Dane EGiB powinny być przekazane w układzie 2000. Jeżeli zostały jednak przekazane w układzie 1965, przed importem należy wykonać ich transformację do układu 2000. Transformacja może być wykonana narzędziem udostępnionym przez GUGiK użytkownikom aplikacji EMUiA – dostępnym po zalogowaniu się do aplikacji w sekcji „Pomoc”.

Narzędzie udostępnione jest w postaci archiwum ZIP. Po pobraniu pliki z narzędziem należy wypakować z archiwum ZIP do folderu utworzonego na dysku lokalnym komputera.

Pobierz narzędzie do konwersji

Pobierz narzędzie do transformacji

 

Procedura transformacji pliku SWDE z układu 1965 do układu 2000:

1.Pozyskany plik SWD należy wkleić do folderu o nazwie „in” znajdującego się w folderze z programem transformującym.

Uwaga! W nazwie źródłowego pliku SWD nie należy stosować znaku spacji, kropki oraz innych znaków specjalnych.

2.Należy uruchomić podwójnym kliknięciem lewego przycisku myszy plik __swd_65_2000.bat. Uwaga! Do tej operacji mogą być wymagane uprawnienia administratora komputera.
3.Wynikowy plik SWD zostanie zapisany w folderze „out_2000

Rysunek 1: Pliki programu transformującego

Dane EGIB w formacie SWDE, które są już w układzie 2000, mogą zostać załadowane do aplikacji EMUiA po przekonwertowaniu na format ESRI Shapefile (SHP).

Konwersja z formatu SWDE na SHP może być wykonana narzędziem udostępnionym przez GUGiK użytkownikom aplikacji EMUiA – dostępnym po zalogowaniu się do aplikacji, w sekcji „Pomoc”.

Narzędzie udostępnione jest w postaci archiwum ZIP zawierającego 2 pliki: swd2shp.batswd2shp.exe. Po pobraniu pliki z narzędziem należy wypakować z archiwum ZIP do folderu utworzonego na dysku lokalnym komputera.

 

Procedura konwersji pliku SWDE w układzie 2000 do formatu SHP:

1.Pozyskany plik SWD należy wkleić do folderu z programem konwertującym.

Uwaga! W nazwie źródłowego pliku SWD nie należy stosować znaku spacji, kropki oraz innych znaków specjalnych.

2.Należy uruchomić podwójnym kliknięciem lewego przycisku myszy plik swd2shp.bat. Uwaga! Do tej operacji mogą być wymagane uprawnienia administratora komputera.

Rysunek 2: Transformacja danych EGIB z SWDE do ESRI Shapefile

3.Należy zaczekać aż program zakończy działanie (w trakcie działania programu przez chwilę może być widoczne czarne okno wiersza poleceń systemu Windows).
4.W folderze pojawią się wynikowe pliki ESRI Shapefile o nazwach rozpoczynających się od nazwy oryginalnego pliku SWD. Powinny pojawić się dwa zestawy plików shape: jeden z dopiskiem „BUD” (budynki), drugi z dopiskiem „DZE” (działki).

Rysunek 3: Wynikowe pliki ESRI Shapefile dla działek i budynków

5.Wygenerowane pliki ESRI Shapefile będą zorientowane w układzie współrzędnych takim, jak dane w źródłowym pliku SWD – będzie to jeden z pasów układu 2000. Informację o tym, w którym układzie współrzędnych znajdują się dane można uzyskać od ich dysponenta.
6.W celu wgrania plików do aplikacji EMUiA, do folderu w którym przechowywane będą pliki ESRI Shapefile należy dodać plik .prj z definicją odpowiednego układu współrzędnych. Pliki .prj można znaleźć pod poniższym adresem:
Dla PUWG 2000 PAS 5 - http://spatialreference.org/ref/epsg/2176/prj/
Dla PUWG 2000 PAS 6 - http://spatialreference.org/ref/epsg/2177/prj/
Dla PUWG 2000 PAS 7 - http://spatialreference.org/ref/epsg/2178/prj/
Dla PUWG 2000 PAS 8 - http://spatialreference.org/ref/epsg/2179/prj/
7.Warstwy zewnętrzne w tym EGiB może wgrać do aplikacji EMUiA tylko administrator gminny! Po zalogowaniu się na konto administratora w aplikacji należy postępować zgodnie z procedurą opisaną w Rozdziałach Importuj i Import warstw plikowych. Po kliknięciu Wybierz pliki należy wybrać z dysku twardego komputera pliki z działkami [z dopiskiem w nazwie „DZE”] oraz plik .prj z odpowiednim układem współrzędnych
8.Podczas wykonywania importu warstwy EGiB zostanie wyświetlone okno z pytaniem o wskazanie pól z odpowiednimi atrybutami działek.:
Jednostka ewidencyjna – należy wybrać pole KOD_GMI,
Obręb – należy wybrać pole OBR,
Numer działki – należy wybrać pole DNR,
W ostatniej liście rozwijalnej wskazać właściwy układ współrzędnych wgrywanego pliku (układ 2000 pas 5,6,7 lub 8).