Dodawanie ulicy

Home Topic  Previous Topic  Next Topic  Print this Topic

SCHEMAT POSTĘPOWANIA: DODAWANIE ULICY.

 

Przed przystąpieniem do dodania miejscowości należy zarejestrować w systemie odpowiedni dokument stanowiący podstawę prawną dodania ulicy.

1.Dodawanie ulicy należy rozpocząć od wybrania warstwy Ulica z rozwijanej listy na pasku edycji.

2.Aby narysować geometrię ulicy należy klikając lewym klawiszem dodawać kolejne punkty nowej ulicy. Dwuklik kończy wektoryzację.

Niektóre ulice mogą mieć skomplikowany przebieg – np. w kształcie litery „T”. W takich przypadkach ulica składa się z więcej niż jednego odcinka. Aby utworzyć taką ulicę należy wykonać następujące czynności:

1.Dodać pierwszy odcinek ulicy w taki sposób jak przedstawia to powyższy rysunek.

Dodać kolejny odcinek poprzez wybranie na pasku narzędziowym ikony Dodaj nową linię,a następnie wrysować przebieg drugiej linii - tak samo jak w przypadku pierwszego odcinka.

Tak narysowaną ulicę można zapisać w ten sam sposób, jak w przypadku ulicy składającej się z jednego odcinka. Po wrysowaniu ulicy należy uzupełnić atrybuty opisowe. Pogrubione atrybuty są obowiązkowe.

Zakładka atrybutów ulicy podzielona jest na sekcje:

Ogólne:

oIdentyfikator - jest uzupełniany automatycznie
oStatus - status obiektu w bazie EMUiA (ulica):

Status roboczy - określa, że obiekt jest w trakcie tworzenia i nie jest jeszcze pełnoprawnym elementem EMUiA, tworzony jest tylko na potrzeby wewnętrzne gminy.
Status zatwierdzony - określa pełnoprawny obiekt EMUiA. Status Zatwierdzony jest domyślnie wybranym podczas dodawana nowego obiektu.

 

Cechy ulicy:

oMiejscowość - pole wypełniane dynamicznie podczas dodawania ulicy. Aplikacja przypisuje ulicę do miejscowości. Za pomocą symbolu lupy znajdującego się obok atrybutu „Miejscowość” można wskazać, do której miejscowości ma być przypisana ulica. Aby to zrobić należy kliknąć na przycisk i wskazać miejscowość na mapie. Aplikacja przypisze ulicę do wskazanej miejscowości. Jeśli pojawi się lista z miejscowościami do wyboru to należy z listy wybrać jedną z nich i zatwierdzić przyciskiem Wybierz.
oPrzedrostek 1 - elementy nazwy takie, jak: Aleja, Skwer, Bulwar, Osiedle i inne,
oPrzedrostek 2 - tytuł, stopień, funkcja osoby wskazanej w nazwie w formie pełnej lub skróconej z zachowaniem norm językowych, np. Księdza, Biskupa, Generała, Marszałka, Inżyniera, Królowej, Świętej itp.,
oCzęść - imię lub imiona osoby wskazanej w części głównej,
oCzęść główna - główny człon nazwy ulicy - nazwa własna, nazwisko osoby, pseudonim  lub pełna nazwa organizacji np. Żółwiowa, Mickiewicza, XXIII Pułku Strzelców Kaniowskich, Polskiego Czerwonego Krzyża. W przypadku członków dynastii (królów, książąt itp.) część ta zawiera zarówno imię jak i nazwisko osoby. Imienia nie wyróżnia się oddzielnie, jeżeli jest używane tylko  w połączeniu z nazwiskiem, przydomkiem np. „Galla Anonima”, „Leonarda da Vinci“.
oNazwy w językach mniejszości - dodatkowe nazwy miejscowości w językach mniejszości, kliknięcie w napis powoduje pojawienie się okienka.

oTERYT ulic - wprowadzony ręcznie kod TERYT ULIC lub uzupełniany na podstawie wprowadzonej wartości, po wpisaniu części nazwy ulicy aplikacja podpowiada nazwy ulic i kody TERYT ULIC. Jeśli zostanie wpisana nieprawidłowa nazwa lub kod TERYT ULIC to kod TERYT ULIC nie zostanie zapisany. Wprowadzona wartość jest uzupełniana na podstawie rejestru terytorialnego TERYT, z systemu ULIC - centralny katalog ulic,
oPrzyczyna braku TERYT ulic - Przyczyna braku wartości TERYT ULIC: nie stosuje się, brak danych, tymczasowy brak danych, nieznany, zastrzeżony. Pole nieaktywne w przypadku wypełnienia pola „TERYT ULIC”.
oTyp - Typ ulicy wybierany przez użytkownika: osiedle, plac, rondo, ulica. Domyślną wartością jest „ulica”.

 

oPrzyczyna braku Typ - Przyczyna braku wartości Typ: nie stosuje się, brak danych, tymczasowy brak danych, nieznany, zastrzeżony. Pole nieaktywne w przypadku wypełnienia pola „Typ”.

Ważność:

oWażne od - data prawnego ustanowienia ulicy. Jeżeli pole nie zostanie uzupełnione, należy wskazać przyczynę braku wartości w polu „Przyczyna braku Ważny od”.
oPrzyczyna braku Ważny od - Przyczyna braku wartości: nie stosuje się, brak danych, tymczasowy brak danych, nieznany, zastrzeżony. Pole nieaktywne w przypadku wypełnienia pola „Ważne od”.
oWażne do - data zakończenia prawnego funkcjonowania ulicy - obiekt "ulica" kończy swój cykl istnienia w bazie danych ewidencji, jeżeli nazwa ulicy została zniesiona w drodze uchwały właściwej rady gminy i nie nadano nowej nazwy (zgodnie z Rozporządzeniem EMUiA).

Informacje dodatkowe:

oWartość - wartość ze słownika lokalnego, ustalana przez administratora gminnego (słownik lokalny dla ulic),

Dokumenty:

oSygnatura - oznacza identyfikator dołączonego dokumentu powiązanego z obiektem, za pomocą przycisku Dodaj można powiązać obiekt z dokumentem – powiazanie zostało opisane przy dodawaniu miejscowości.

 

Po uzupełnieniu wymaganych wartości użytkownik zatwierdza wprowadzenie nowego obiektu poprzez kliknięcie w przycisk Zapisz. Anulowanie wprowadzonej ulicy przebiega analogicznie jak w przypadku anulowania wprowadzania miejscowości opisane w rozdziale Dodawanie miejscowości.

 

Podczas wprowadzania ulicy automatycznie wykonywane są kontrole atrybutowe i geometryczne.

 

Kontrole geometryczne dla ulicy:

Typ ulicy nie może być placem ani rondem,
Wystąpiło samo przecięcie się odcinka,
Wystąpiły powtórzone werteksy,
Wystąpił błąd geometrii typu kickback (ponowne narysowanie części istniejącego odcinka),
Ulica nie przecina wskazanej miejscowości. Punkt adresowy znajduje się poza wskazaną miejscowością,
Ulica znajduje się częściowo lub w całości poza granicą gminy,
Ulice pokrywają się,
Obiekt o takiej geometrii już istnieje,
Długość odcinka jest mniejsza niż minimalna dopuszczalna w systemie,
Wykryto niedociągnięcie wierzchołków,

 

 

Kontrole atrybutowe dla miejscowości:

Brak części głównej nazwy,
Dla części niewypełnionych pól wymaganych podanie przyczyny braku wartości. Podaj przyczynę dla każdego z pól,
Niepoprawny format daty: (- Ważny od, - Ważny do),
Nieunikalna nazwa ulicy w ramach miejscowości,
Nie dodano żadnego dokumentu,
Podanej wartości TERYT nie ma w bazie TERYT,
Data „Ważny do” musi być późniejsza niż data „Ważny od”.

 

W przypadku wystąpienia niezgodności, użytkownik zostanie poinformowany odpowiednim komunikatem, jakie kontrole otrzymały wynik negatywny.

Wyniki kontroli z komunikatem Błędy należy przeanalizować i wyeliminować błędy na warstwie ulica.

Aby anulować zmiany należy wybrać Anuluj. W celu wprowadzenia ulicy, mimo negatywnego wyniku kontroli, należy wskazać Kontynuuj. Ulica zostanie dodana.

Pozostałe narzędzia znajdujące się na pasku edycyjnym zostały opisane w rozdziale Edycja ulicy .